Kalendář akcí

Říjen 2023
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

O nás

Administrátoři

Mara's avatarMara

Statistiky a odkazy

TOPlist
Historie : Historie oddílu
Zasláno od Mara dne 29.8.2007 12:39:37 (3931 otevření)
Historie

zde je stručně popsána historie oddílu

Rok založení:
*** 1927 ***

- DTJ Litice(později TJ Plzeň-Litice)


Nejvyšší ocenění:
Medaile J. F. Chaloupeckého – Čeněk Rauner


Významní funkcionáři v historii oddílu:
Čeněk Rauner , Josef Veselý

Zakládající členové:
Píša Václav,Hnát František,Hudeček Jan,Kašpar Jan,Langmaier Eman, Metlička František,Metlička Václav,Pech Jaroslav,Vyleta Karel,Vyleta Rudolf,Pechr Jan, Plechatý František

Velmi stručný přehled významných událostí v oddíle:

Léta 1946-1951:
po 7 leté válečné odmlce obnovují činnost tito funkcionáři-Rauner Čeněk, Rašpl Jaroslav,Henžlík Josef,Svoboda Ladislav,Pech Miroslav,Kail Josef. Družstvo mužů navazuje na tradici litické házené ,která dosahovala před rokem 1938 velkých úspěchů. Bylo rovněž založeno družstvo žen.

Léta 1951-1960:

Družstvo mužů udržuje stabilní výkonnost ,která je výsledkem trenérské práce Jaroslava Bešty. V sezóně 1959/60 postup do I. třídy.Dostavily se i úspěchy mládeže. Dorostenci Folk,Svoboda a Vild František reprezentují Západočeský kraj v Mostě.

Léta 1961-1970:
V roce1967 přichází zatím největší úspěch a to postup do II.ligy.Družstvo mužů hrálo v této sestavě:Benda B., Folk J., Kalabza J., Hrdlička M., Míka V., Křen J., Bešta J., Hejduk J., Hnát K., Hora J., Kříž J., Rašpl J.,

V sezoně 1962/63 dochází k úspěchu u družstva žen , které se staly přebornicemi kraje a na jednu sezónu okusily I.ligu.

Léta 1971-1980:
Vedle dobrých výsledků A družstva mužů úspěšně bojovalo v mistrovské soutěži naše B družstvo dále družstva mládeže, žáci a dorostenci.V ročníku 1972/73 se stává Jiří Hrdlička nejlepším střelcem II.ligy(155 branek).

V roce 1973 se ujímá družstva žáků pan Jiří Folk.

V tomto období je naše hřiště svědkem pouťových utkání se Škodou Plzeň za kterou mimo jiné nastupují zms. F. Heřman, zms.V Eret, zms. V. Duda

V roce 1976 zaznamenal náš oddíl zatím nejrozsáhlejší úpravy hřiště národní házené vyasfaltováním hrací plochy.V soutěžním ročníku 1979/80 jsme měli v mistrovských soutěžích zapojeno celkem 6 družstev(žačky,žáci,dorostenci,dorostenky,muži A,B). Družstvo dorostenců pod vedením p.Folka a p.Tachecího patřilo v tomto období k nejaktivnějším složkám oddílu.

Léta 1981-1989:
Toto období je možné po sportovní stránce hodnotit jako nejúspěšnější v historii národní házené v Liticích.V roce 1981 bylo v oddílu 136 členů, o 18 členů více než v předcházejícím roce.Tento nárůst vznikl náborem žáků ve spolupráci s 27. ZŠ v Liticích. A družstvo mužů po velkých bojích zvítězilo v krajském přeboru a postoupilo do kvalifikace O postup do I.ligy.Po velmi dobrých výkonech na kvalifikaci v Opatovicích nad Labem naše družstvo postoupilo do I.ligy z 2.místa a splnil se tak sen všech litických házenkářů.Družstvo pod vedením V. Míky a asistenta K. Hnáta nastupovalo v tomto složení.Pelech M.,Reithmaier P., Rojík, Mízler V., Pelech Z., Bečka J., Křen, Škarda, Klečanský, Vyškovský, Benda.

Na kvalifikaci byl nejlepším střelcem vyhlášen náš Petr Reithmaier se 42 brankami a nejlepším obráncem Josef Vyškovský rovněž z našeho oddílu.

Dalším úspěchem bylo umístění B družstva mužů,žen a dorostenek na prvních místech tabulek svých soutěží po podzimní části.Zásluhu na těchto výsledcích měli trenéři:V. Sýkora st. a V. Sýkora ml. (muži B), J. Folk (ženy), J. Reithmaier (dorostenky). Zlepšení svého herního projevu zaznamenalo družstvo žáků pod vedením trenéra V. Šestáka. Družstvo mužů bylo na I.ligu posíleno o nové hráče ze Sokola Božkov (Plocar, Měsíček, Pondělík, Šlajs).Po ročním působením v I.lize bohužel naši muži sestupují.

V roce 1984 již pod vedením St. Topinky a K. Hnáta. Po úspěšné domácí kvalifikaci postupují naši muži spolu s VTJ Most opět do I.ligy,kde setrvalo celkem 3 sezóny.V tomto roce se oddíl opět rozrostl- měl 164 členů a mistrovských soutěžích 9 družstev pod vedením těchto trenérů: P. Rauner (mladší žáci), V. Šesták (starší žáci), M. Hrdličková (žačky A), Fr. Honzík a M. Klůsová (žačky B), J. Reitmaier (dorostenky), J. Folk (ženy), St. Topinka a K. Hnát (muži A), V. Sýkora (muži B).

V dalším období se střídají se úspěchy i neúspěchy , ale vzhledem k velmi dobré mládežnické základně je velký příslib do budoucna.V roce 1989 patří mezi nejúspěšnější družstvo oddílu dorostenci pod vedením Pavla Raunera ,kteří obsadili 2. místo v kraji.

Léta 1989-2000:
Devadesátá léta patří co do sportovních úspěchů našim ženám. V roce 1993 pořádal náš oddíl kvalifikaci o postup do I.ligy žen ze ,které naše ženy vzešly vítězně a postoupily do I.ligy. Pod vedením Jaroslava Reitmaiera nastupovala děvčata v tomto složení: Turková, Bendová, Ferancová, Machová, Kollrosová, Zíková, Hantáková, Koprnická, Krejčová, Vlasta, Hanzlíčková Ivana, Slavotínková, Rojíková. Ženy v I.lize setrvaly 2 sezóny. Dobře si vedou v tomto roce i žačky pod vedením Josefa Kříže. Muži A byli doplněni o hráče s úspěšné generace dorostenců ,kterých ale do mužské složky přešlo bohužel minimum. Ostatní zanechali z různých důvodů aktivní činnost. Muži A hrají II.ligu, muži B okresní přebor.

V roce 1994 bylo pro nedostatek hráčů zrušeno B družstvo mužů.V těchto letech se začíná projevovat úbytek mládežnických složek oddílu a rovněž trenérů.

Družstvo mužů je do roku 1998 pod vedením Josefa Škardy a poté vedl tým M. Naar,který s mužstvem zažil sestup a hned následný postup do II.ligy.

Léta 2001-????:
V roce 2001 jsme měli v mistrovských soutěžích družstvo mužů(II.liga), ženy (oblast.přebor),žáci(oblast.přebor),žačky(oblast.přebor).Žačky v tomto období trénuje Lad. Slavotínek a žáky V.Rojík a Lad.Červenka. U mládeže byl patrný věkový rozdíl mezi jednotlivci což způsobuje problémy při přechodu do vyšší kategorie. V roce 2004 se z těchto důvodů přihlásily dorostenky do dospělé soutěže jako ženy B. Muži hrají pod vedením Standy Albla.

Komentář je vlastnictvím autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
 

Přihlásit

Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Sdělení

Ankety

Jaký povrch hřiště je pro Tebe nejlepší?
Umělá tráva 62 % 62%
Tartan 25 % 25%
Asfalt 4 % 4%
Písek 8 % 8%

Náhodná fotka

Sponzoři

SUPTel a.s.
- výstavba telekomunikačních a inženýrských sítí

Stakom s.r.o.
- stavební firma

Tegmento s.r.o
- realizace šikmých a rovných střech

GAMELLA
- stavební firma

Závod s.r.o.
- zámečnické práce stavebního charakteru

Richard Draský - MALBY INTERIÉRŮ, NÁTĚRY FASÁD
- malířství

JKT stavby s.r.o.
- Ing. Vladimír Klečanský

ARTIP ELEKTRO s.r.o.
- Tomáš Pitra

Červenka Ladislav
- stavební činnost

ÚMO Plzeň 6